Andrea Babišová - Poslankyně PSP ČR

Aktuality

Poslanci se spojili na podporu prevence rakoviny

Společně s 37 poslankyněmi a poslanci různých politických stran jsme již po několikáté spojili své síly ve prospěch kampaně zaměřené na prevenci rakoviny prsu, varlat a prostaty s hashtagem #proSEBEiPROně a také prevenci rakoviny děložního čípku s hashtagem #proNĚiPROsebe.

Našim cílem je připomenout důležitost péče o vlastní zdraví jako záruku dlouhé přítomnosti pro naše blízké. Dále zdůrazňujeme, že očkování našich dětí proti HPV virům znamená budoucí podporu pro nás samotné, až ji jednou budeme potřebovat.

Ročně je zjištěna nová diagnóza rakoviny prsu u 7 000 žen. Historicky se s touto nemocí potýká 90 000 žen v České republice. Včasná diagnostika je klíčová. Pětileté přežití po diagnóze je téměř stoprocentní u pacientů, kteří jsou diagnostikováni včas, zatímco pouze 12 až 15 % pacientů dosahuje této úrovně při diagnóze ve stadiu 4. Tento problém postihuje převážně matky s malými dětmi.

Od 1. ledna 2024 začíná masové screenování rakoviny prostaty, což je první program tohoto typu v Evropě. Ročně je diagnostikováno 7 000 mužů, kteří se potýkají s touto diagnózou, zatímco historicky s touto nemocí žije více než 70 000 mužů. Více než 3 000 mužů je diagnostikováno pozdě a jejich šance na přežití je výrazně snížena.

Podpora
Andrea Babišová podpora prevence rakoviny

Více aktualit